Искате ли да спасите околната среда, да намалите разходите за енергия и да придобиете поне известна независимост от енергийните доставки? Слънчевите термични панели може би са решението. В Централна Европа те могат да покрият около 60-80% от цялото потребление на термична енергия за домакинствата, като предоставят на потребителите източник, който зависи само от слънчевата светлина.
Функцията на термалните слънчеви панели И фотоволтаичните, и слънчевите термални технологии попадат в категорията на слънчевите системи. Ако обмисляте да произвеждате електрическа енергия, изберете фотоволтаични панели за вашия дом. Въпреки това, за отопление и загряване на гореща вода, слънчевите термални колектори ще свършат отлична работа. Оборудването обикновено се поставя на покрива на къщата, където абсорбира слънчевата светлина и я преобразува в термална енергия, която можете да използвате в дома си. Термалните панели използват различни смеси антифриз, за да преобразуват слънчевата светлина в топлина. Подобно на фотоволтаичните системи, термалните панели са изработени в тъмен нюанс, за да абсорбират колкото се може повече светлина. Монтажът винаги изисква оценка и наблюдение от специалист, тъй като представлява по-значителен товар за покрива и цялостната структура на къщата в сравнение с фотоволтаичните панели. Също така е важно да се позиционират слънчевите термални колектори по начин, който да е ефективен през цялата година, благодарение на идеалния ъгъл и разположение. Тъй като слънчевите термални панели в Чехия основно улавят слънчева светлина през лятото, ъгълът им трябва да бъде настроен така, че да абсорбират максималното количество лъчи през това време. Устройството, генериращо термална енергия, е свързано с уредите чрез кабели.
Практическо употребление Системите основно отопляват домове, вода и дори басейни. Те са известни на обществеността от миналия век, но наистина започнаха да печелят популярност в последните години. Все повече домакинства избират да инсталират термални системи заради по-екологичната им работа. Броят на колекторите, необходими за една сграда, основно зависи от отоплителните нужди. Обикновено 1 до 1.5 квадратни метра панели са достатъчни за един човек. Според EO.N в техния наръчник, можете да спестите до 50 евро на година от соларни термални панели в сравнение с традиционното електрическо отопление на вода с вашия котел. В такъв случай, вашата инвестиция може да се изплати за около седем години, а панелите обикновено издържат много по-дълго, обикновено между 20 и 25 години. Системата също е оборудвана с резервоар за топла вода и съхранение на топлина. Захванатата енергия след това се използва за по-късни цели, което означава, че системата има минимални загуби. Загубите на топлина също варират в зависимост от избрания тип технология на соларния термален панел.
Видове панели:
Плоски неогледани слънчеви термални панели - Те имат високи топлинни загуби и са по-подходящи за басейни.
Плоски остъклени слънчеви термални панели - Намалени топлинни загуби и подходящи за домове.
Вакуумни тръбни колектори - Много висока ефективност и много ниски топлинни загуби.
Плоски вакуумни панели - Ниски топлинни загуби, но високи разходи.
Въпреки че трябва да инвестирате значителна сума пари в инсталацията, с времето инвестицията се изплаща чрез икономии на енергия. Слънчевите термални системи могат да издържат десетилетия в експлоатация.